Naši pacienti

Rády bychom Vás touto cestou seznámily s každodeními ale i méně častými případy z praxe a našimi statečnými pacienty. 🙂

__________________________________________________________________________

Stomatologické potíže – Larry a Kokiš

Péče o zuby u zvířat je stejně důležitá jako u lidí. Preventivní prohlídku dentice provádí veterinární lékař při očkování. Nejlepší však je, když sám majitel chrup svého mazlíčka pravidelně kontroluje a pečuje o něj. Zvýšený zápach z dutiny ústní, zarudnutí dásní, zubní kámen, hubnutí, nechutenství, dýchací problémy a mnohé další obtíže, to vše může souviset s onemocněním dentice.

Pejsek Larry, 10letá sheltie, u nás podstoupil ošetření zubů v sedaci. Zvládl to bravurně a můžeme říct, že teď už je zase jako za mlada.

ODONTOLITHIASIS – zubní plak a zubní kámen, GINGIVITIS – zánět dásní, PARODONTITIS – zánět závěsného aparátu zubu, STOMATITIS – zánět měkkých tkání dutiny ústní – to vše patří mezi onemocnění dentice. 🦷

Důslednou a správnou PREVENCÍ můžete předejít nejen zánětu v dutině ústní, ale hlavně diskomfortu a velké bolesti Vašeho mazlíčka.✔ Nejdůležitější a nejúčinnější je MECHANICKÉ ČIŠTĚNÍ ZUBŮ stejně jako u lidí (psí/dětské kartáčky, gáza na prstě, enzymatické pasty apod.). Usazování zubního plaku a bakterií také brání DOPLŇKY STRAVY s KELP řasou, žvýkací pamlsky, různé ústní vody, dentální granule apod., to vše doporučujeme k pravidelnému čištění, které by mělo probíhat aspoň několikrát do týdne.

Nebojte se učit svoje štěně/mladého psa na manipulaci s tlaminou a čištění zubů přestože zatím potíže nemá a zároveň se nebojte nechat ošetřit chrup svému staršímu psovi, určitě se mu uleví a bude Vám velmi vděčný. Neváhejte se poradit se svým veterinářem ohledně výběru správného kartáčku a pasty pro Vašeho mazlíčka a také vhodných doplňků na dentální aparát.

Pokud již Vaše zvíře problémy se zubním kamenem/zánětem má, lékař po předchozím vyšetření rozhodne o další terapii – např. odstranění zubního kamene ultrazvukem v sedaci, případné extrakce zubů, ATB a protibolestivá terapie apod.

Problém se zuby není pouze otázka psů, ba naopak, u koček jsou zoubky často podceňované. 18letý kocourek Kokiš přišel k nám na veterinu se strachem z jídla. V tlamičce měl silný zánět a většinu zubů bylo třeba vytrhnout, čímž se mu velmi ulevilo.

__________________________________________________________________________

Zánět dělohy u feny a jak mu předejít – Cathy a Bobina

Zánět dělohy neboli PYOMETRA je velice častým onemocněním starších nekastrovaných fen. Nadměrná stimulace děložní sliznice pohlavními hormony při opakovaném hárání a následná bakteriální infekce🦠 skrze neuzavřený děložní krček – to je příčinou vzniku pyometry. 👉Zánět dělohy se vyskytuje v období po hárání a projevuje se zvýšenou žíznivostí, močením, nechutenstvím, zvracením, apatií, hubnutím, horečkou, slabost na pánevní končetiny a dalšími příznaky. Neléčená pyometra vede k selhání ledvin a úhynu zvířete.

Nejlepší a jedinou prevencí a zároveň řešením je CHIRURGICKÁ KASTRACE.

Cathy je fenečka bišonka, která loni oslavila 14. narozeniny. 🎉 V červnu 2021 u nás podstoupila terapeutickou kastraci kvůli pyometře, se kterou delší dobu bojovala a majitelka se operace kvůli věku a negativním zkušenostem z minulosti bála. Cathynce i majitelce se po operaci ulevilo a mohou spolu tak prožít ještě spoustu veselých let. 💕

Bobina, fenka jezevčíka, u nás podstoupila preventivní kastraci po prvním hárání, což je ideální doba vzhledem k prevenci novotvarů mléčné žlázy. Přejeme Bobi, ať má dlouhý a zdravý život a vídá veterináře pouze na každoročním očkování.

__________________________________________________________________________

Kryptorchismus u psa – Aeron

Kryptorchismus je geneticky podmíněné onemocnění, při kterém nedojde k sestoupení varlete/méně často obou varlat do šourku, ta zůstávají někde po cestě (obvykle v třísle nebo v dutině břišní). Přemýšleli jste někdy, proč jsou varlata uložena mimo tělo v pytlíku zvaném šourek? Odpověď je jednoduchá – potřebují totiž cca o 4°C nižší teplotu než je ta tělesná. Pokud je varle dlouhodobě uvězněné v těle při vyšší teplotě, ve většině případů to vede k nádorovému bujení v pozdějším věku❗Nejlepším a jediným řešením je kastrace a to nejen kvůli zdravotním komplikacím, které mohou nastat, ale také kvůli přenosu vady na potomky.

Na fotce je Aeron, dvouletý australský ovčák, který měl kryptorchidní varle schované na cestě z dutiny břišní do třísla. Zákrok zvládl bez potíží a doufáme, že s paničkou prožijí ještě spoustu šťastných let.